Newsflash
Home arrow Odmiany arrow Artykuły arrow Cabernet Sauvignon - czy ma następców?
Cabernet Sauvignon - czy ma następców?
Napisał Administrator   
niedziela, 05 luty 2006
Cabernet Sauvignon klon Gm1
Czy będziemy pić polskiego Caberneta?


 

W wielu naszych rozmowach ta myśl wraca jak bumerang. Niewątpliwe Cabernet Sauvignon jest wyrazistym szczepem, o winach i aromatach łatwo rozpoznawalnych. Jest chyba swoistym synonimem czerwonego wytrawnego wina w chwili obecnej. Posiada też niezwykle nośną nazwę, łatwą do skojarzenia z typem wina, nawet dla ludzi sięgających po wino sporadycznie. 
Czy uprawa szczepu właściwego dla południa Francji tj. Bordeaux, możliwa jest w Polsce?

Niewątpliwe będzie to uprawa trudna. Obszar występowania tego szczepu zahacza o kraje sąsiedzkie, spotyka się go przecież w Niemczech, w Czechach i na Słowacji. W żadnym z tych krajów nie zdobył jednak mocnej pozycji.
W Czechach zajmuje prawdopodobnie obszar poniżej 100 ha tj. max. 0,2 % wszystkich nasadzeń. Podobnie jako bardzo niski można szacować obszar nasadzeń w Słowacji, występuje sporadycznie w okolicy m.in. Modrej.
W Niemczech znajduje się na 14. miejscu wśród odmian czerwonych. W 2004 roku było to 253ha, ok 0,2% wszystkich winnic ale jego udział nieco wzrasta w ostatnich latach (jest to jednak ok. 10 razy mniej niż zajmuje Regent, będący w sprzedaży zaledwie do kilku lat!). Związane jest to z niewątpliwym boomem na wina czerwone jaki panował ostatnio w Niemczech. Na przestrzeni ostatnich 20 lat procentowy udział odmian na wina czerwone wzrósł trzykrotnie, z kilkunastu procent do 36% w 2004r. Najprawdopodobniej ten boom ma się ku końcowi a winiarze powracają w nasadzeniach do Rieslinga czy Pinot Gris.

Jaki szczep z klasycznych vinifer mógłby być nam właściwy? Królem chłodnego klimatu w Europie i na świecie jest Pinot Noir. W Niemczech jest numerem jeden wśród odmian czerwonych, zajmuje 11,1% wszystkich winnic (tj. ponad 11 tys. ha), w Czechach i na Słowacji jego pozycja jest nieco słabsza, ale nadal istotna. Najbardziej popularnym szczepem na wina czerwone w Czechach jest Svatovavřinecké (Saint Laurent) – 9,2 %, a na Słowacji Frankovka modrá (Blaufrankisch, Blauer Limberger) – 6,5%.
Jeśli weźmiemy pod uwagę obszar występowanie Pinot Noir i Cabernet Sauvignon na całym świecie, dość zaskakująco zauważymy, że oba szczepy występują w podobnych miejscach. Spotyka się je bowiem np. w północnych stanach USA, w Oregonie i Waszyngtonie, czy na południu Kanady, w Columbii Brytyjskiej – krańcach winiarskiego świata. Jednak w Europie przewaga Pinot Noir w zdobywaniu północnych terenów jest już wyraźna i nie tyczy się bynajmniej tylko skali dotyczącej Francji. Pinot Noir rośnie przecież w wysuniętym najbardziej na północ okręgu winiarskim Niemiec  - Ahr (zajmuje tam 331ha) i pojawia się w winnicach w Wielkiej Brytanii. Swoistym kuriozum jest Pinot Noir w Norwegii.
Doświadczenia wielu krajów pokazują, że w chłodniejszych krajach Pinot Noir ma znacznie większe szanse na subtelne wina niż Cabernet, i bywa, że ucieka się z jego uprawami z gorących siedlisk w chłodniejsze miejsca, licząc na lepsze wina. Takie sytuacje obserwuje się min. w Sonomie w Kalifornii (Russian River).  

Co zatem z przyszłością Cabernet Sauvignon w Polsce? Wiemy, że znajduje się w uprawach na Dolnym Śląsku i trzymamy kciuki za ich powodzenie. Jednakże rozsądek nakazuje pewną dozę ostrożności. Cabernet Sauvignon jest wśród klasyków na wina czerwone szczepem późnym (nie przypadkiem Słowaccy winiarze określają  jego dojrzewanie jako „neskoré”). Do tego w winie dość boleśnie uwidaczniają się wszelkie niedoskonałości wynikające z nie w pełni dojrzałego surowca. W zależności od klimatu pewne jego aromaty ulegają uwypukleniu, w strefach gorących dominują aromaty  związane z ciepłem, dojrzała czarna porzeczka, dżem z czarnej porzeczki, lukrecja. W strefach chłodniejszych zaczynają dominować aromaty ziołowe, mięta, eukaliptus, porzeczka, pieprz. Zbyt chłodne miejsce może skutkować zbytnim nasileniem się aromatów „zielonych”, np. zielonej papryki, której nie zagłuszy nawet mieszanka z innym szczepem jak Merlot, co stosuje się najczęściej.
Jednocześnie wiemy też, że w Niemczech Cabernet Sauvignon wykrada Rieslingowi najgorętsze siedliska i potrafi tam gromadzić niesamowite  poziomy cukru, dając w efekcie wina o zawartości 15,5% alkoholu bez dosładzania. Jeśli zatem próbować uprawy Cabernet Sauvignon w Polsce, to sens tego widzimy tylko w miejscach absolutnie wyjątkowych pod względem ilości ciepła w sezonie wegetacyjnym.

Czy możemy zatem spełnić marzenia o Cabernecie?
Wydaje się, że hodowcy nowych odmian doskonale rozumieją wymagania i oczekiwania rynku. Efektem tego jest wręcz niesamowity wysyp odmian będących krzyżówkami Cabernet Sauvignon bądź noszącymi w nazwie słowo Cabernet. Przedstawiamy ich listę.

Czechy:
Cabernet Moravia  (Zweigeltrebe x Cabernet Franc) wino w typie Cabemet Sauvignon, vinifera, termin dojrzewania: późny. Wyprowadził L. Glos w Morawskiej Nowej Wsi.   

Niemcy:
Odmiany z WBI Freiburg (Staatliches Weinbauinstitut Frieburg)
Cabernet Carbon  ( Fr 377-83 r)    = Cabernet Sauvignon  x  (Merzling x 6494), mieszaniec, odmiana późna
Cabernet Carol  (Fr 428-82 r)    = Cabernet Sauvignon  x Solaris, mieszaniec, odmiana późna
Cabernet Cortis (Fr 437-82 r )   = Cabernet Sauvignon  x Solaris, mieszaniec, odmiana średniowczesna
Cabernet Cantor (Fr 523-89 r) = ? x ?
? - (Fr 503-89 r  = Fr 091-64 r x Solaris))

Odmiany z LVWO Weinsberg (Staatliche Lehr- und Versuchsanstalt für Wein- und Obstbau Weinsberg)
Cabernet Cubin (We 70-281-35 = Bl. Limberger x Cabernet-Sauvignon Klon Levadoux) vinifera, termin dojrzewania: późny
Cabernet Dorio  (We 71-817-89 = Dornfelder x Cabernet-Sauvignon), vinifera, termin dojrzewania: (średni) - późny
Cabernet Dorsa (We 71-817-92 = Dornfelder x Cabernet-Sauvignon), vinifera, (średni) – (późny)
Cabernet Mitos (We 70-77-4F = Bl. Limberger x Cabernet-Sauvignon Klon Levadoux), vinifera, późny – bardzo późny.

Szwajcaria:
Mieszańce, które wyprowadził szwajcarski badacz Valentin Blattner
Cabernet Jura
VB 91-26-17 typ Cabernet Sauvignon (krzyżówka Cabernet Sauvignon i odmian odpornych)
VB 91-26-5 typ Cabernet Sauvignon (krzyżówka Cabernet Sauvignon i odmian odpornych)

Cabernet x Maréchal Foch

Austria:
Cabernet Torso (odmiana szerzej nam nie znana)


Co sadzić w Polsce? Odpowiedź postaramy się przedstawić w następnym artykule.

Cabernet Sauvignon klon Gm1
 
Zdjęcia: Copyright (C) Reinhard Antes www.antes.de


Ostatnia aktualizacja ( środa, 08 luty 2006 )
< Poprzedni   Następny >

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Mambo 4.5.5 PL powered by MamboPL.com Team