Newsflash
Home arrow Wydarzenia arrow Jesienna winnica w 3D.
Jesienna winnica w 3D.
Napisał Administrator   
sobota, 14 styczeń 2006


Środek zimy. Za oknami śnieg w omalże całej Polsce.

Czy chcielibyście Państwo znaleźć się w ciepłych promieniach jesiennego słońca w samym środku winnicy?

Zapraszamy do Hessische Bergstraße, maleńkiej ale jakże cudnej winnej krainy, najmniejszego regionu winiarskiego Niemiec. Leży ona omalże w całości na zachodnich zboczach pasma górskiego położonego w niedalekiej odległości od Renu. Zapewnia to specyficzny mikroklimat, suma opadów wynosi aż 720 mm, co sprawia, że nie jest wymagane nawadnianie winnic. Średnia roczna temperatura to ok. 10C, liczba godzin słonecznych ok. 1600. To warunki wystarczające nawet na klasyki winiarskie jak Cabernet Sauvignon czy Merlot.

W regionie znajduje się ok. 450-460 ha winnic. Dla porównania areał polskich winnic szacuje się na 150 ha, choć jest prawdopodobnie większy. Główne szczepy to Riesling, Rivaner, Grauburgunder, Silvaner, Kerner, Weißburgunder, Spätburgunder ale rosną tam także w nowych nasadzeniach znane w Polsce mieszańce jak Rondo, Regent czy Johanniter.

Głównym producentem jest Bergsträßer Winzer eG – kooperatywa winiarska z Heppenheim.

Dzisiejszej nocy odbędzie się na zboczach w Heppenheim druga próba zbioru na Eiswein, tj. wino lodowe. Zbiory rozpoczną się jeśli temperatura spadnie poniżej -7C, co nie udało się zeszłej nocy.


Aktualizacja z dnia 15 stycznia 2006.

Niestety zbiór na Eiswein nadal nie mógł się w pełni odbyć. W miejscowościach jak Heppenheim, położonych pod pasmem górskim, które widać na poniższych fotografiach, temperatura spada nocą do -9C. W niżej położonych winnicach jak Staatsweingut Bergstrasse (ok. 35ha winnic w regionie) odbyły się zbiory, przy dojrzałości ok. 170 Oe (ponad 40 % cukru). W innych, wyżej położonych, zanotowano ponownie tylko -7C i zbiory się nie odbyły. Być może odbędą się dopiero przy pełni księżyca w połowie lutego, co zapowiada jeden z najpóźniejszych zbiorów w historii.

A jak było tam jesienią?360-Grad Panoramabild im oberen


zum 270-Grad Panoramabild


360 Grad Panoramabild


360 Grad Panoramablick Heppenheimer Altstadt und


360 Grad Panoramablick


360 Grad Panoramabild Abendstimmung am


360 Grad Panoramablick


360 Grad Panoramablick


270 Grad Panoramablick 4 Lagen und Standort Rebveredlung Antes


360 Grad Panoramabild im


360 Grad Panorama


360 Grad Panorama

Ostatnia aktualizacja ( sobota, 04 luty 2006 )
< Poprzedni   Następny >

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Mambo 4.5.5 PL powered by MamboPL.com Team