Newsflash
Home
Pod słońcem Północy
Napisał Administrator   
sobota, 07 styczeń 2006
Spis stron
Pod słońcem Północy
Strona 2
Winna Wielkopolska
Pod słońcem Północy


Będzie pachniało dębem, niosło nutę mchu czy aromat winogron nie dojrzewających na gorącym Południu? Wina pachnącego słońcem włoskim, greckim czy francuskim nie stworzymy, ale porównywalne do czeskiego, słowackiego czy niemieckich może się w Wielkopolsce urodzić.

Piotr Nowakowski i Piotr Olewiński z podpoznańskich Komornik nie czekali na  wyroki Unii Europejskiej i już rok temu posadzili winorośl z myślą o produkcji wina. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Unia uznała Polskę za kraj , który produkuje wino z własnej uprawy winorośli, zaliczając nas do grupy północnej producentów wina w UE. 
- To oznacza, że istnieje coś takiego, jak polskie wino – mówi Zbigniew Pakuła, redaktor naczelny miesięcznika ,,Świat Win''. 
Wcześniej przepisy Unii zmiotły  z półek sklepowych wino, jakie przez lata  zwykliśmy określać nazwami jabol, bełt czy patykiem pisane. Nie z powodu jakości, ale dlatego, że nie figurowaliśmy jako producenci win w unijnych papierach.
Polska współczesna jest ciągle kojarzona z wódką, choć w czasach dawniejszych siwucha była raczej napojem dla plebsu, a jej wątpliwa popularność  rozwinęła się w czasach PRL-u,  bo najłatwiej i najtaniej było upłynnić ziarno czy ziemniaki. Polska ongiś miała być krainą miodem płynącą w kwestii trunków. Miodem upajał się sienkiewiczowski Zagłoba, postać literacka, ale rzeczą historyczną jest, że miodosytnia w każdym niemal dworze była. Z win historia wymienia raczej Węgrzyna, nie polskiego, jak nazwa wskazuje. Winnice, które po wojnie zastano wokół Zielonej  Góry, to znów było dziedzictwo poniemieckie. 
- Dlatego chciano je  zlikwidować jako podejrzane politycznie. Podwójnie, bo jednocześnie wino uważano wtedy za fanaberie przedwojennych bogaczy – mówi Zbigniew Pakuła. – Na szczęście udało się przekonać komunistów, by pozwolili zachować lubuskie winnice. 
Dziś Unię Europejską o tym, że istnieje polskie wino przekonało lobby winiarzy nie tylko z lubuskiego, ale także z Małopolski i Podkarpacia.

Dionizos z Jasła
Dla wina rodem z Wielkopolski zarówno współczesność jak i historia są mniej łaskawe, choć stare nazwy  dzielnic Poznania – Winogrady, Winiary, czy wieś Winnogóra koło Środy, gdzie napoleoński generał, Henryk Dąbrowski dożywał swych dni – mają znaczącą wymowę.
- W Wielkopolsce są zupełnie dobre warunki do uprawy winorośli, szczególnie w jej części zachodniej, zarówno glebowe jak i klimatyczne  – mówi profesor Eugeniusz Pacholak, szef Katedry Sadownictwa Akademii Rolniczej w Poznaniu. - W ciągu ostatnich 10 lat klimat w regionie ocieplił się. Lata są bardziej suche, zimy łagodne, a opadów mniej niż na przykład na Podkarpaciu.
Roman Myśliwiec, zwany  Polskim Dionizosem producent winorośli i wina w Jaśle uważa, że ocieplenie klimatu w całej Polsce notuje się od 20 lat, najważniejsze są jednak  nowe odmiany.
Kres geograficzny dla ciepłolubnych odmian winorośli kończy się na południowej granicy  Polski - mówi Roman Myśliwiec. - Ale od 50 niemal lat trwają prace nad odmianami nie tylko odpornymi na choroby, ale także  wytrzymałymi na mrozy. Sam wyhodowałem takie odmiany, właśnie z myślą o winnicach w różnych rejonach Polski.
Zdaniem Zbigniewa Pakuły, nasze warunki klimatyczne porównywalne są z tymi, jakie panują w Kanadzie, a tam się dużo wina produkuje. Łukasz Chrostowski, który zajmuje się winnicą w Mierzęcinie  zauważa, że w  Wielkopolsce jest wiele pagórków, a najlepsze są stoki położone nad brzegami rzek, Wartą czy Notecią, bo obecność zbiornika wody łagodzi i stabilizuje mikroklimat okolicy.
- Natomiast mała ilość opadów, cechująca Wielkopolskę,  zmusza korzenie winorośli do sięgania głęboko po wodę, a badania wykazały, że to pozytywnie wpływa na jakość wina - mówi Łukasz Chrostowski.  - Sięganie korzeni wgłąb umożliwia też przepuszczalne podłoże; w Wielkopolsce jest dużo piaszczystych i piaszczysto-gliniastych gleb, bardzo dobre dla uprawy winnic, bo szybko i głęboko się nagrzewają, a to zapewnia szybkie dojrzewanie owoców.


Ostatnia aktualizacja ( sobota, 14 styczeń 2006 )

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Mambo 4.5.5 PL powered by MamboPL.com Team