Newsflash
Home arrow Wydarzenia arrow Wiadomości arrow Strefy upraw winorośli.
Strefy upraw winorośli.
Napisał Administrator   
środa, 21 grudzień 2005
Co to jest strefa A i jakie kraje do niej należą?

Jest to kategoria obejmująca kilka państw członków UE lub części tych państw jak to jest w przypadku Niemiec, o stosunkowo najsłabszych warunkach klimatycznych, podlegające osobnej klasyfikacji i przepisom o wytwarzaniu wina. Pozwala to np. na podniesienie poziomu alkoholu z minimalnego poziomu 5% o 3,5%, a w niekorzystnych klimatycznie latach o 4,5%. W przypadku innych, wyższych stref wymogi te są nieco ostrzejsze.

Kraje należące do strefy A określa ROZPORZADZENIE RADY (WE) NR 1493/1999 z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku wina, załącznik III wraz z późniejszymi zmianami.

Dokument ten w pierwotnej wersji (bez zmian wynikających z późniejszych akcesji) zaliczał do strefy A część Niemiec bez regionu Baden, Luksemburg oraz terytoria Belgii, Holandii, Danii, Irlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

W wyniku akcesji Republiki Czeskiej strefa ta została poszerzona o region winiarski Bohemia (powierzchnia winnic ok. 390 ha ), tj. okręgi winiarskie północnych Czech położone wokół Pragi i Melnika: Pražská vinařská oblastMělnická vinařská oblast, Čáslavská vinařská oblast, Mostecká vinařská oblast,  Žernosecká vinařská oblast, Roudnická vinařská oblast

Dla porównania z warunkami termicznymi Polski region Melnika charakteryzuje się następującymi parametrami klimatycznymi:
średnia temperatura roczna  - 8,7C
suma aktywnych temperatur (SAT) tj. ponad 10C - 2745C.
suma opadów 547mm.

Uprawiane szczepy:
Rulandské modré (Pinot Noir)
Modrý Portugal (Portugiser, Oporto)
Svatovavřinecké (Saint Laurent)
Müller Thurgau
Sylvánske zelené (Silvaner)
Tramin (Gewürztraminer)
Zweigeltrebe
Rulandské bílé (Pinot Blanc)
Rulandské šedé (Pinot Gris)
Hibernal.
Niektóre regiony Polski charketryzują się wyższymi paramatrami klimatycznymi (np. region Wrocławia ma SAT ok. 2900-3000), co może dobrze wróżyć m.in. dla uprawy wymienionych szczepów. Dotychczasowe doświadczenia zdają się to potwierdzać.


Źródła:

Ostatnia aktualizacja ( środa, 21 grudzień 2005 )
< Poprzedni   Następny >

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Mambo 4.5.5 PL powered by MamboPL.com Team