Newsflash
Home arrow Wydarzenia arrow Wiadomości arrow Rozmawiając z winem
Rozmawiając z winem
Napisał Administrator   
środa, 02 grudzień 2009

Michał Jancik, sommelier z Galicyjskiej Szkoły Smaku w której niedawno gościliśmy, zgodził się zamieścić na naszych łamach kilka swoich przemyśleń o degustacji wina. Jest to zaledwie wstęp do zrozumienia istoty wina, kto wie może jednak będzie dla naszych Szanownych Czytelników zachętą do zgłębienia jego tajników?

Serdecznie zapraszamy do tekstu: „Rozmawiając z winem”. 

 

Wina w średnich cenach, białe i czerwone

 

Chcąc kogoś naprawdę poznać i zrozumieć trzeba z nim rozmawiać. Stosowanie wspólnego języka jest pierwszym warunkiem dobrej komunikacji, podczas gdy jego brak praktycznie wyklucza porozumienie, będące fundamentem rozwoju każdej relacji.

Rozmowa z winem także wymaga poznania jego języka. Czy warto? To pytanie musi sobie postawić każdy z nas. Jeśli chcemy odnaleźć w winie prawdziwego przyjaciela, nauczyć się jak należy się z nim obchodzić by móc w pełni cieszyć się jego towarzystwem, wówczas na pewno warto. Wino potraktowane właściwie potrafi się odwdzięczyć.

 

Kieliszki do degustacji 

 

Wiek wina i stopień jego rozwoju warunkuje rodzaj kieliszka oraz temperaturę w jakiej powinniśmy wino podawać. Ponieważ każde wino rozwija się własnym tempem należy posiąść umiejętność  wyczucia konkretnych aromatów, aby dokonać oceny stopnia rozwoju wina. W wielkim uogólnieniu - wina młode cechują aromaty świeżych owoców, wina dojrzałe pachną owocami przetworzonymi, stare – suszonymi. Nazwanie aromatu, jest kluczem do scharakteryzowania  wina – od tego zaczynamy.  Poznanie języka, którym mówi wino pozwoli nam w odpowiedni sposób z nim rozmawiać. Oceniając wiek wina pamiętamy, że niskiej temperatury podania wymagają wina młode, podczas, gdy ich starsze rodzeństwo preferuje wyższą temperaturę umożliwiającą cięższym cząsteczkom aromatycznym oderwanie się od powierzchni napoju. Jeżeli wyczujemy aromaty świeżych owoców – obniżamy temperaturę (białe- 8-10 st. C; czerwone 14-16 st. C), znacznie obniżamy temperaturę, gdy wino pachnie drożdżami i alkoholem co świadczy o niskiej jakości wina lub jego bardzo młodym wieku (wino białe 6-8 st. C; czerwone 12-14 st. C).

 

 

Sposób podania win tanich i ekskluzywnych.

   

Owoce dojrzałe, przetworzone, lub suszone to aromaty ciężkie - wyczujemy je w temperaturach wyższych (białe 10-12 st. C ; czerwone 18 st. C). Aby dodatkowo spotęgować przyjemność płynącą z degustacji dobieramy kieliszki właściwe dla naszego wina. Wąskie dla lekkich win białych - gdzie ze zwężającej się czarki delikatne zapachy wędrują wprost do naszego nosa. Dla pełnych, mocniejszych, cięższych i starszych ich odpowiedników, które lubią mieć więcej przestrzeni, wybieramy szkło większe, o bardziej okrągłych kształtach. Młode, lekkie wina czerwone lepiej smakować będą z kieliszków średniej wielkości, niezbyt szerokich. Kieliszki o dużej średnicy, umożliwiają kontakt z powietrzem większej powierzchni napoju, docenią to starsze, ciężkie wina czerwone. Dodatkowo szeroki otwór kieliszka umożliwia dotarcie wina do wszystkich kubków smakowych w naszych ustach. Niektóre, szczególnie ciężkie, aromatyczne wina będą wymagać przelania do karafki, aby umożliwić pełny rozwój bogactwa i złożoności aromatów.

 

 

Bordeaux, Barolo, Brunello, wina ciężkie. Najlepsze Pinot Noir

 

 

Szampan NV. Szampan Vintage.

Podając wino w odpowiedniej temperaturze i szkle decydujemy też do jakiej potrawy będzie ono pasować. Wiedząc czym wino pachnie i jak smakuje – wybieramy taki rodzaj potrawy, który będzie w jakiś sposób uzupełniał jego aromatyczność lub do niej nawiązywał. Jeżeli na przykład odkryliśmy w winie Malbec owoce leśne, borówki, jeżyny – podajemy je np. do pieczeni na sosie z owoców leśnych czy schabu ze śliwką; jeżeli w Sauvignon Blanc odkryliśmy aromaty skoszonej trawy, agrestu i liści czarnej porzeczki – podajemy je do szparagów.

Żeby naprawdę cieszyć się winem warto najpierw się nauczyć jego języka: języka smaków, zapachów i kolorów. Warto poznać jego charakter, dowiedzieć się, co lubi, a co nie będzie mu służyło. Warto z nim rozmawiać.

 

Michał Jancik

Ostatnia aktualizacja ( środa, 02 grudzień 2009 )
< Poprzedni   Następny >

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Mambo 4.5.5 PL powered by MamboPL.com Team