Newsflash
Home arrow Wydarzenia arrow Fotorelacja z seminarium "Nowoczesna ochrona winorośli przed chorobami i szkodnikami"
Fotorelacja z seminarium "Nowoczesna ochrona winorośli przed chorobami i szkodnikami"
Napisał Maciej   
czwartek, 06 sierpień 2009
      Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w niedzielę drugiego sierpnia w podwrocławskiej wsi Węgrów odbyło się seminarium z przewodnim tematem "Nowoczesna ochrona winorośli przed chorobami i szkodnikami". Dzięki uprzejmości sołtysa Węgrowa mieliśmy do dyspozycji salę w miejscowej szkole, która z trudem pomieściła trzydziestu sześciu uczestników seminarium.
      Rozpoczęliśmy wykładami dr inż. Janusza Mazurka, które stanowiły główny punkt szkolenia. Janusz po raz kolejny wykazał się nie tylko głęboką i szczegółową wiedzą, ale również doskonałymi umiejętnościami jej przekazania. W ciągu ponad czterech godzin prezentacji, której towarzyszyły dziesiątki zdjęć, rysunków, schematów i opisów, omówił podstawowe choroby i szkodniki winorośli, zwracając uwagę na te, które stanowią największe zagrożenie w naszym klimacie. Omówił również cykle rozwojowe patogenów, co stanowi niezbędną podstawę dla zrozumienia mechanizmów metod zapobiegania chorobom. Najciekawszym punktem wykładu dla nas, winiarzy praktyków, było, jak się należało spodziewać, omówienie metod zapobiegania i zwalczania chorób grzybowych. W prezentacji Janusz poświęcił tej tematyce najwięcej miejsca.
Sądząc po spontanicznych brawach, które nastąpiły po wykładzie, oraz pierwszych poseminaryjnych komentarzach, które do nas dotarły, wystąpienie doktora Mazurka bardzo spodobało się słuchaczom. Wygląda również na to, że istnieje duża potrzeba szkoleń i to nie tylko w zakresie ochrony przed chorobami.
      Jednym z gości seminarium był przedstawiciel firmy Bott z Leszna (www.bott.pl), będącej dystrybutorem firmy Albuz – producenta rozpylaczy ceramicznych do opryskiwaczy. Pan Grzegorz Wróblewski w krótkim wystąpieniu omówił ofertę firmy, a na stoisku można było obejrzeć w praktyce działanie różnego rodzaju rozpylaczy.
      Niestety, nie dotarł do nas przedstawiciel podpoznańskiej firmy Stanimpex (www.stanimpex.pl), przekazał jednak materiały techniczne, dotyczące produkowanych przez Stanimpex opryskiwaczy.
Po wykładach przenieśliśmy się na winnicę Węgrów, z nadzieją na kontynuację części praktycznej zajęć. Jednak nieznośny upał (36oC) skutecznie uniemożliwił dłuższe przebywanie na otwartym terenie.

      Niżej krótka fotorelacja z imprezy.

Ostatnia aktualizacja ( piątek, 07 sierpień 2009 )
< Poprzedni   Następny >

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Mambo 4.5.5 PL powered by MamboPL.com Team