Newsflash
Home arrow Winnice arrow Winnice obecnie arrow Apulia na Dolnym Śląsku
Apulia na Dolnym Śląsku
Napisał Maciej   
niedziela, 21 grudzień 2008


      Trebbiano, Sangiovese, Montepulciano d'Abruzzo, Uva di Troia, Aglianico... Odmiany winorośli dobrze znane i cenione przez miłośników włoskich win. Sangiovese, Trebbiano, Montepulciano,  uprawiane na ponad 140 tysiącach hektarów, są popularne w całych Włoszech. Aglianico czy Uva di Troia zajmują znacznie mniejszy areał (odpowiednio: 7 i 3 tys. ha) i spotykane są przeważnie na południu.
      Uprawa takich odmian w Polsce intuicyjnie wydaje się niemożliwa, a jednak...


      Końcem września odwiedziłem winnicę Pani Anety Król, położoną w pobliżu dolnośląskiego Żarowa. Aneta na powierzchni 0,6 ha od trzech lat uprawia odmiany wymienione wyżej. Sadzonki sprowadziła bezpośrednio z włoskiej Apulii, z okolic Foggi. Winnica wygląda doskonale, niemalże sterylnie – czarny ugór w międzyrzędziach, systematyczna i skuteczna ochrona fungicydami - nie da się zauważyć objawów chorób grzybowych ani na liściach, ani na owocach. Krzewy rosną na drewnianym rusztowaniu w wysokim prowadzeniu, z pniem wysokości około 150-160cm. i mimo młodego wieku, dobrze radzą sobie ze znacznym obciążeniem owocami.

      Jesteśmy niezwykle ciekawi, jak rozwinie się uprawa Anety, jakie wina powstaną z tak egzotycznych, późnych i - co tu dużo ukrywać, niezwykle ryzykownych w naszych warunkach, odmian. A teraz zapraszamy do obejrzenia zdjęć z winnicy.

Na winnicy - Aneta i Maciej. Na krzewach dojrzewa Montepulciano d'Abruzzo.

Od lewej: Pino Grigio (Pinot Gris), Sangiovese, Uvo di Troia.

Trebiano d'Abruzzo.

 

Po lewej: Trebiano Toscano. Porządek na winnicy Anety robi wrażenie.


Trebiano Toscano.


Zdjęcia: Maria Sierpińska i Maciej Sierpiński.Ostatnia aktualizacja ( poniedziałek, 22 grudzień 2008 )
Następny >

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Mambo 4.5.5 PL powered by MamboPL.com Team