Newsflash
Home arrow Uprawa winorośli arrow Artykuły arrow Winobranie 2007 - część III - degustacja
Winobranie 2007 - część III - degustacja
Napisał Maciej   
wtorek, 18 listopad 2008

Choć od winobrania 2007 minął ponad rok, tytuł niniejszego artykułu nie jest pomyłką. Na ostatnią, zapowiadaną w drugiej części artykułu "Winobranie 2007 - winifikacja", część tryptyku, która z założenia miała dotyczyć oceny win rocznika 2007, trzeba było troszkę poczekać – nie chcieliśmy poddawać ocenie degustacyjnej niedojrzałych trunków.


Doskonała okazja do degustacji nadarzyła się niedawno w czasie spotkania winiarskiego we Wrocławiu. Jeden z jego uczestników - Piotr Stopczyński - był uprzejmy przelać na papier swoje opinie. Jego ocenę win rocznika 2007 przedstawiamy niżej.


Piotr Stopczyński:

W jeden z listopadowych wieczorów miałem okazję poznać drużynę odpowiedzialną za prowadzenie portalu Winnice Polskie. Korzystając z zaproszenia Macieja, zostałem poproszony o wyrażenie mojej opinii na temat jego win z rocznika 2007.

 2007 Pinot Gris to bardzo delikatne wino, o bardzo ciekawej strukturze i wyrazistej owocowości. Tropikalne aromaty przeplatające się z nutami jabłkowymi oraz wyrazista kwasowość sprawiają, że to wino to idealny aperitif jak również towarzysz dań głównych na każde przyjęcie. Poziom kwasu w tym winie jest świetnie wyważony. Wino potrzebuje delikatnego przewietrzenia, bo wyczuwalna jest niewielka nadwyżka siarki, co nie zawsze jest wadą, a pozwala na dłuższe leżakowanie.

 2007 Pinot Noir, jak wiele polskich Pinotów, które miałem ostatnio okazję degustować, charakteryzowało się klasycznymi aromatami przypisywanym tej odmianie. Wiśniowo – truskawkowe aromaty porównywalne z nosem win burgundzkich, to zasługa dojrzałych owoców. Wino to musiało być oczkiem w głowie Macieja, bo widać, że było pieszczone. Moim skromnym zdaniem wino ma delikatny niedobór kwasowości oraz nadwyżkę koloru dodanego w trakcie kupażu, ale te czynniki mogą być dużym atutem na polskim rynku.

 2007 Regent to bardzo poprawne wino - bardzo ekstraktywne z ciekawym nosem i jeszcze ciekawszą strukturą. Wyraziste, mięsiste i zbalansowane pomiędzy poziomem kwasu, tanin i alkoholu. Wino w tym stylu, może być bardzo komercyjne, co wynika z jego wszechstronności i łatwości powiązania z wieloma polskimi potrawami.

 2007 Rondo to proste i klasyczne wino przeznaczone do codziennego spożycia. Poprawne aromaty i struktura tego wina, pozwala z nadzieją oczekiwać kolejnych zbiorów z tych młodych krzewów.

            Wszystkie wina są poprawne i najważniejsze, że nie ma w nich błędów w sztuce winiarskiej. Klarowne, czyste w nosie i zbalansowane, warte trudu, który był włożony w wyprodukowanie tych trunków.


Maciej Sierpiński
Ostatnia aktualizacja ( niedziela, 21 grudzień 2008 )
< Poprzedni   Następny >

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Mambo 4.5.5 PL powered by MamboPL.com Team