Newsflash
Home arrow Wydarzenia arrow Wiadomości arrow "Święto Polskiego Wina" - relacja
"Święto Polskiego Wina" - relacja
Napisał Administrator   
piątek, 23 listopad 2007

W sobotę 17 tego listopada 2007r odbyła się we Wrocławiu impreza winiarska pt. „Święto Polskiego Wina”. Skorzystaliśmy z zaproszenia organizatorów i wraz z innymi uczestnikami wystawiliśmy (niewielkie w naszym przypadku) stoisko. Trzeba przyznać, że pomysł zaprezentowania szerszej publiczności produktów polskich winnic był przedni, a i miejsce do tego znakomite. Duże sale hotelu pomieściły i zwiedzających, którzy pojawili się w części pierwszej i zaproszonych na degustację gości w części drugiej. Impreza była też dla środowiska okazją do integracji i wielu rozmów, wraz z wymianą zdań i opinii na różne winiarskie tematy.

Pani Kinga Kowalewska-Koziarska wraz z mężem Robertem właściciele winnicy Kinga, p. Marek Krojcig wraz z córką Magdaleną z winnicy rodzinnej Krojcig, p. Lech Jaworek właściciel Winnic Jaworek wraz z szefem tamtejszej winnicy, dyr. Grzegorzem Nowakowskim to tylko cześć osób z jakimi mieliśmy przyjemność i zaszczyt porozmawiać.  Zapraszamy do szczegółowej relacji.

Część pierwsza to czas na prezentację stoisk firm winiarskich i obecnych winnic. Część ta była otwarta dla wszystkich gości i mimo, iż oficjalna degustacja była przewidziana w części drugiej , także i w tej można było zakosztować wielu win. Podawany był m.in. Cabernet Sauvignon z Miękini, który zdobył uznanie zarówno wśród gości w części pierwszej jaki i w konkursie sommelierów.

Winnica Kinga

Winnica Kinga to 22 lata tradycji, a to na naszym młodym rynku winiarskim rzecz niezwykła. Na imprezie winnica reprezentowana była przez Kingę Kowalewską-Koziarską wraz z mężem Robertem. Długo można by opisywać ich drogę winiarską. Nie chcemy tego w tej chwili czynić gdyż mamy nadzieję, że już wkrótce p. Kinga udzieli nam szczegółowego wywiadu. Musimy jednak w tym miejscu wspomnieć, że ich wyroby i drobiazgowa oprawa robią niesamowite wrażenie. Na stoisku obejrzeć można było konfitury z winogron, ocet winny, kiszone liście winogron, wspaniałą grappę z umieszczonymi w butelce jagodami wraz z liściem, a w końcu oczywiście i wina gronowe. Była także kolekcja książek.  Podczas rozmowy z p. Kingą odkryliśmy m.in. wspólne zainteresowanie odmianą Riton, niezbyt u nas obecnie popularną.

Stoisko Winnicy Kinga. Na zdjęciu przesympatyczna Kinga Kowalewska-Koziarska w otoczeniu swoich winnych wyrobów. Fot. K. Górka.

  

 

Winnice Jaworek

Nie ma chyba w Polsce winiarza, który nie słyszałby o Winnicy Miękinia (oficjalna nazwa Winnice Jaworek).

Pan Lech Jaworek konsekwentnie realizuje swoją wizję największej w Polsce winnicy. O rozmiarze tej winnicy krążą już legendy ale nic dziwnego skoro praktycznie co roku jest ona powiększana. Z wykładu jaki wygłosił p. Grzegorz Nowakowski zgromadzeni goście usłyszeli, że obecnie winnica ma 22,85 ha. Poczynania w nasadzeniach zawsze były tam bardzo śmiałe ale kto odważyłby się dosadzać winorośl w takiej skali i to w momencie gdy ciągle nie można w cywilizowany sposób sprzedawać własnego wina? Jak długo jeszcze nasze prawodawstwo będzie przeciwko własnym winiarzom, utrudniając im życie zamiast wprost przeciwnie - ułatwiać działanie? Ile wspaniałych winnic mogło by u nas powstać gdyby była realnie zapewniona możliwość sprzedaży ich produktów czyli wina gronowego?

Mam osobistą satysfakcję obserwując nasadzenia w Miękini. Zaczęli sadzić vinifery gdy omalże nikt w to nie wierzył a obecnie testują nowe mieszańce niemieckie, w tym Cabernet Cortis, który jest moim faworytem na wina typu Cabernet Sauvignon w Polsce (pisaliśmy o tym tutaj: Cabernet Sauvignon - czy ma następców? ). Wydaje się zatem, że w Miękini czerpią pełną garścią z możliwości sensownego doboru odmian. Nie ma jednej pełnej odpowiedzi co sadzić w danym miejscu,  jednak w przypadku profesjonalnych winnic produkcyjnych położonych w zachodnio – południowej Polsce, sadzenie klasycznych vinifer (oczywiście w miarę możliwości dopasowanych klimatycznie) wraz z nowymi najbardziej obiecującymi mieszańcami (de facto w Niemczech uznanymi za vinifery) wydaje się strategią z wielu względów optymalną. Przy tym znamienne jest, że odmian tych sadzi się stosunkowo dużo porównując podobnej skali winnice położone w krajach winiarskich, gdzie w winnicy tej wielkości mogłoby to być raptem 3-5 odmian, a nie aż blisko 40. Nie ma jednak innej drogi. Nikt nam nie da gwarancji, jaka odmiana spisze się dobrze w naszej winnicy, nawet mając najlepszą własną winnicę doświadczalną ale położoną w innym miejscu czy jeszcze gorzej w innym regionie. Niezbędna jest pewna doza ryzyka w nasadzeniach i ryzyko to w Miękini już dawno temu podjęto. Chwała im za to, następnym będzie łatwiej, zresztą sam osobiście w jakimiś stopniu bazuję na doniesieniach z tego co udaje się w Miękini, jako wyznacznik dla innych winnic zlokalizowanych w regionie.

Ciężko będzie pobić rozmach z jakim można się spotkać w przypadku poczynań w winnicy w Miękini. Znając dość dobrze realia naszego rynku, wydaje się że nie łatwo i nie prędko oddadzą palmę pierwszeństwa największej winnicy w Polsce. Jednak konkurencja nie śpi i co roku, powstają nowe kilkuhektarowe winnice. Kto wie czy już za rok nie staną w szranki z Winnicami Jaworek prezentując swoje pierwsze młode wina?

Produkty z Miękini z racji na ich ilość i różnorodność (robią choćby i miody pitne) to temat na osobny artykuł, trzeba jednak przyznać, że i tu także przeszli daleką drogę. Zawsze też miło kolejny raz zobaczyć się i porozmawiać z panią Sabinką Połońską, technologiem który za miękińskie wina odpowiada. Winnice Jaworek to najbardziej uznana marka wśród polskich win a Ci z Państwa, którzy ich jeszcze nie próbowali niech po prostu żałują. Ja jednak czekam na polskiego czerwonego burgunda, dla którego warto tam będzie odbyć choćby i pieszą pielgrzymkę.

Stół Winnic Jaworek był długi i bogaty. Fot. K. Górka.

Pełen profesjonalizm nawet w strojach. Fot. Ł. Chrostowski.

 

Mniejszy stolik też był ciekawy. Fot. K. Górka.

Poniższe zdjęcia otrzymaliśmy dzięki uprzejmości  Winnicy Jaworek.

 

Winnica "Stara Winna Góra"

Kolejną winnicą a z pewnością największą niespodzianką była winnica rodzinna p. Marka Krojciga - "Stara Winna Góra". Dla mnie była ona taką niespodzianką pół roku wcześniej, gdy w czerwcu przy okazji konferencji w Mierzęcnie miałem okazję odwiedzić ją w towarzystwie Reinharda Antesa i ampelografa p. Andreasa Junga. Na wspomnienie tego miejsca przychodzą na myśl same superlatywy. Winnica położona jest w Górzykowie, na skarpie nad Odrą, z której  roztacza się wspaniały na widok na niżej położone tereny i mimo odległości kilkunastu kilometrów, aż na samą Zieloną Górę. Warto wspomnieć, że to miejsce dla uprawy winorośli historyczne, położone tuż obok Cigacic, (przedwojenne Odereck czyli róg Odry, miejsce gdzie skręca ona gwałtownie na zachód). Jaka klasyczna odmiana jest najbardziej mrozoodporna i szczególnie dobrze dojrzewa na zielonogórskich lekkich glebach i częstych tam piaskach? Szczęśliwie pan Marek znał odpowiedź i nasadził sporo Rieslinga (jest to tylko jedna z kilku odmian uprawianych w Górzykowie, rosną tam m.in. St Laurent, Regent, Traminer czy Saphira). Odkąd spróbowałem tego wina wiedziałem, że jest już tylko kwestią czasu, gdy pokazane szczerszej publiczności podbije ich serca. Takie wino po prostu nie może się nie podobać, jest zrobione w modnym stylu młodych win o silnie owocowych aromatach, z pewnością w procesie chłodnej fermentacji. Wino o umiarkowanej kwasowości, lekko słodkie, może nawet z nieco zbyt dużą zawartością cukru resztkowego. Wiem, że pan Marek Krojcig bazuje na doradztwie winiarzy z Niemiec i jest to w jego winach zauważalne. Bynajmniej nie jest to wada, to bardzo rozsądne sięgać po pomoc i wiedzę z miejsc gdzie to robić po prostu warto. Pytanie czy tak smakowały dawne zielonogórskie Rieslingi? Chyba to niemożliwe, czytając stare doniesienia o wyraźniej, wręcz ostrej kwasowości win zielonogórskich, należy stwierdzić że styl tamtych win musiał być zupełnie inny. Inne czasy, inne wina.

Także utrzymanie i wyposażenie samej winnicy jest praktycznie wzorcowe, byliśmy pod wrażeniem widząc u nas w kraju, obrazki typowe raczej dla winnic w krajach o tradycjach winiarskich dużo bogatszych. 

 

Magadalena Krojcig, na stoisku winnicy rodzinnej Krojcig. To niezwykle sympatyczny akcent, iż p. Marek zachęca swoje córki do winiarstwa i podkreśla rodzinny charakter tego przedsięwzięcia. Młode mamy winiarstwo ale już są  godni następcy!

P. Marek Krojcig w rozmowie z  Romanem Wolniewiczem z winnicy Jaspis.

 

Na koniec muszę wspomnieć, iż Pan Marek Krojcig nie wyczerpał jeszcze swego potencjału twórczego i podzielił się ze mną swoimi planami co do uprawy oliwek! Gaj oliwny w Polsce - tego jeszcze nie było, choć znamy już przykłady uprawy tak niezwykłych dla nas roślin jak kiwi, migdały

czy figi, a nawet bambusy i palmy mrozoodporne.

Poniższe zdjęcia otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Winnicy „Stara Winna Góra”

 

korowód winobraniowy 2007 Zdjecie Wykonał Paweł Huczek

widok Na pradoline Obrzycy i Odry. Zdjecie wykonał Pan Marek Lalko

korowód winobraniowy 2007 Zdjecie Wykonał Paweł Huczek

Oj, jednak Polacy nie gęsi i swoje winnice mają, o czym przekonał się osobiście wizytujący winnicę rodziny Krojcig prezydent RP Lech Kaczyński.

wizyta Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Gorzykowo 2007. Zdjęcie wykonał fotograf prezydenta

 

wizyta Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Gorzykowo 2007. Zdjęcie wykonał fotograf prezydenta 

 

wizyta Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Gorzykowo 2007. Zdjęcie wykonał fotograf prezydenta

 

Nie ma zatem nic przypadkowego w wyborze publiczności o którym napiszemy później, Riesling to król winorośli i wszędzie tam gdzie go sadzić można, warto tego choćby spróbować. Choć w zasadzie Riesling jest stale popularny w Niemczech, to jednak w zeszłym roku stał się zdecydowanie najbardziej poszukiwaną odmianą i wielu winiarzy nie zdołało go posadzić z braku dostępnych sadzonek. Sezon następny również będzie należał do Rieslinga i być może po części także do Pinot Gris, co potwierdza najnowszy trend powrotu do odmian białych po wielu latach preferowania odmian czerwonych jak Regent czy Spätburgunder.

 

 

Winnica Pałac Mierzęcin

Winnica Pałac Mierzęcin zaprezentowała się w wykładzie prowadzonym przez p. Łukasza Chrostowskiego. Po kilku latach doświadczeń na 40 arach zrezygnowano z modnego u nas doboru głównie wśród mieszańców międzygatunkowych, w kierunku vinifer i wybranych dwóch mieszańców o najwyższej jakości (Rodno i Regent). Cała winnica zajmuje obecnie ok 6,5 ha co plasuje ją prawdopodobnie na drugiej pozycji w Polsce. Choć to region lubuski, z pewnością warunki klimatyczne są nieco słabsze niż w bliskich okolicach Zielonej Góry. Stąd też dobór odmian, nieco bardziej ostrożny niż można by polecać w tym regionie. Na terenie płaskim znalazły się wczesne mieszańce Rondo i Regent, a także mniej wymagające termicznie vinifery jak Kernling. Najlepsze parcele na stromym zboczu opadającym w stronę jeziora zajmują Frühburgunder (Pinot Noir Precoce), Pinot Noir (klasyczny francuski klon Entav 115, Spätburgunder (nowe top klony niemieckie z serii Gm 20-x), Chardonnay, Traminer i w najmniejszej skali najpóźniej z nich dojrzewający Riesling. Czy i tu Riesling da najlepsze wina? Czas pokaże, choć w tym przypadku stawiamy raczej na inne odmiany.

W centrum winnicy na skrzyżowaniu głównych dróg planowane jest wybudowanie domku winiarskiego w tradycyjnym stylu typowym dla ziemi lubuskiej. To fantastyczny pomysł i dowód, że właściciele znajdują także czas i pieniądze na pokłon winnej tradycji regionu. Całkiem przecież niedaleko w Santoku i na stokach Noteci uprawiano niegdyś winorośl i była to wówczas z pewnością północna granica jej uprawy w Europie. Dziś te granice leżą znacznie dalej, a kwestią kilku najbliższych sezonów jest dzień gdy spróbujemy win z Norwegii i Finlandii od naszych przyjaciół winiarzy.   

Póki co czekamy na degustację win w domku winiarskim pośrodku mierzęcińskiej winnicy. Znając determinację właścicieli i ich ambitne plany co do mającej powstać przetwórni, będą to wina godne tradycji regionu z jakiego pochodzą. Kto wie czy z racji na wyższą kwasowość nie spróbujemy tam kiedyś polskiego szampana z mieszanki Pinot Noir z Chardonnay ? A może coś w stylu niemieckich sektów z Kernlinga, odmiany do tego wspaniale predysponowanej?

 

Trzymamy kciuki za winnicę Pałac Mierzecin aby ich wina dołączyły do grona obecnych liderów w Polsce.

 

Na naszym skromnym stoisku wystawiliśmy hydro-prasę o pojemności 80 l, młynko-odszypułkiwarkę i nieco literatury winiarskiej, w tym reprint „Winorośli” St. Madeja.

 

Reklamował nas (mimo woli) Przemysław Karwowski z Zielonej Góry.

Cały czas na rzutniku prezentowane były zdjęcia o tematyce winiarskiej, w tym cała seria najlepszych fotografii z konkursu „Moja Winnica” ogłoszonego przez nasz portal.

Część pierwszą zakończył wykład p. Aleksandra Wąsikowskiego. Pan Aleksander zaprezentował swoje najmocniejsze strony czyli fantastyczną wiedzę o szkodnikach winorośli, jaką zgromadził przez dziesiątki lat uprawy. Podczas wykładu na stoliku można było obejrzeć, przykłady chorób jakie zabrał p. Wąsikowski m.in. łozy uszkodzone przez Phomopsis viticola, drewno dotknięte przez Agrobacterium vitis, czy zabrane larwy opuchlaka. Z pewnością warto by tę wiedzę zebrać w formie jakiejś publikacji, która posłużyłaby szerszemu gronu winiarzy.

 

W części drugiej odbyła się winna biesiada połączona z konkursem win dla publiczności i ogłoszeniem wyników konkursu dla sommelierów i dziennikarzy.

Trzeba przyznać, że organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Rewelacyjnym pomysłem było umożliwienie zebranej publiczności uczestniczenia w konkursie (w tej części testowano 6 win). Podczas degustacji ogłaszano wyniki wcześniejszego konkursu dla sommelierów i osobno dla dziennikarzy. Była też oczywiście chwila na konsumpcję.

Wyniki konkursów.

Konkurs dla sommelierów (max 150 pkt).

Skład komisji: Paweł Góźdź, Adam Serwatka i sędzia międzynarodowy ze Stowarzyszenia Sommelierów Polskich Andrzej Śmigielski.

Kategoria wina białe młode:

 1. Traminer 2007, Winnica Krojcig, 92 pkt.

Kategoria wina białe dojrzałe:

 1. Riesling 2005 , Winnice Jaworek, 93 pkt,
 2. Riesling Kabinett 2006, Winnica Krojcig, 90 pkt.
 3. Cuvee 2006 „Gronowy Promyk“, Winnica Kinga, 79 pkt.

Kategoria wina czerwone młode:

 1. Marechal Foch, Winnica Jaspis, 117 pkt.
 2. Regent 2007, Winnica Jaspis, 88 pkt.
 3. Gołubok 2007 , Winnica Kinga, 71 pkt.

Kategoria wina czerwone dojrzałe:

 1. Cabernet Sauvignon 2004, Winnice Jaworek , 90 pkt.
 2. “Ciemny Burgund” 2004, Winnice Jaworek , 79 pkt.
 3. “Gronowy Rubin” 2006, Winnica Kinga, 68 pkt.

Prawdziwą sensacją tej części był p. Roman Wolniewicz, właściciel winnicy Jaspis w Dłużcu, który czarował zgromadzonych gości opowieściami o swojej winnicy.

 

Pan Roman jest właścicielem ponad 1 hektarowej winnicy w Dłużcu, w której właściwie wszystko powstaje dzięki mozolnej pracy jego rąk – m.in. tarasy do  uprawy winogron.  

 

Konkurs dla dziennikarzy (max 90pkt).

Przewodniczącym komisji był redaktor naczelny magazynu "Świat Win", Zbigniew Pakuła.

 1. Regent 2007, Winnica Jaspis, 65 pkt
 2. Riesling 2005, Winnica Krojcig, 58pkt

Konkurs dla publiczności.

 1. Riesling Kabinett 2006, Winnica Krojcig 
 2. Riesling 2005, Winnice Jaworek

 

Serdecznie dziękujemy organizatorom, wśród nich p. Teresie Kucharskiej z firmy Orbis SA oraz p. Pawłowi Góździowi z firmy Bodega Marques za zaproszenie.

 

Pozostałe stoiska:

Sklep Winiarz.pl

 

Fima winiarska Bodega Marques

 

Biowin

 

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z/sw Ochli

Krzysztof Górka

 

Święto Polskiego Wina w relacji Przemysława Karwowskiego z Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego.

O winnicy Miękinia:

http://www.winnicejaworek.pl/pdf/07.10.19_magazyn_gazeta_wroclawska.pdf

http://www.winnicejaworek.pl/pdf/06.09.15_slowo_polskie.pdf

http://www.winnicejaworek.pl/pdf/2006.09.08_rzeczpospolita.pdf

http://www.winnicejaworek.pl/pdf/06.02.16_slowo_polskie.pdf

http://www.winnicejaworek.pl/pdf/05.01.2006_Puls%20Biznesu.pdf

http://www.winnicejaworek.pl/pdf/05.12.27_slowo_polskie.pdf

http://www.winnicejaworek.pl/pdf/05.11_Winiarz_zielonogorski.pdf

http://www.winnicejaworek.pl/pdf/05.11.01_Sud-Ouest.pdf

http://www.winnicejaworek.pl/pdf/05.10.27_Ouest-France.pdf

http://www.winnicejaworek.pl/pdf/PG39.pdf

http://www.winnicejaworek.pl/pdf/magazyn_wino.pdf

http://www.winnicejaworek.pl/pdf/05.03_winiarz_zielonogorski_nr5.pdf

http://www.winnicejaworek.pl/pdf/05.02.18_gazeta_wroclawska.pdf

http://www.winnicejaworek.pl/pdf/05.02_winiarz_zielonogorski.pdf

http://www.winnicejaworek.pl/pdf/05.02.04_slowo_polskie.pdf

http://www.winnicejaworek.pl/pdf/03.04.26_polityka.pdf

http://www.winnicejaworek.pl/pdf/gazeta_lubuska.pdf

Ostatnia aktualizacja ( niedziela, 02 grudzień 2007 )
< Poprzedni   Następny >

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Mambo 4.5.5 PL powered by MamboPL.com Team