Newsflash
Home arrow Uprawa winorośli arrow Artykuły arrow Ptaki na winnicy
Ptaki na winnicy
Napisał Maciej   
sobota, 15 wrzesień 2007


   
Jesteśmy właśnie w przededniu zbiorów. Pomiary poziomu cukru i kwasowości wielu odmian wskazują, że w ciągu najbliższych 2-3 tygodni osiągną one pełną dojrzałość przerobową. Staranną agrotechniką i opryskami zapobiegawczymi udało nam się ochronić winnicę przed jej głównym wrogiem – chorobami grzybowymi, czekamy więc pełni nadziei na zbiór. Może nas jednak czekać przykra niespodzianka – nalot ptaków. Ryzyko utraty zbiorów jest przy tym bardzo duże i najczęściej nic nie zapowiada katastrofy: stado szpaków potrafi w ciągu kilku godzin ogołocić z owoców sporą winnicę. Apetyt na nasze winogrona mają zresztą nie tylko szpaki, lubią je również kosy, kwiczoły, zięby i inne. Miałem smutną okazję odwiedzić ostatnio dwa takie miejsca, gdzie ptaki w ciągu jednego dnia zebrały cały praktycznie urodzaj.

Fot. 1. Winnica po wizycie szpaków. Winnica autora.


    Cóż zatem robić, aby ochronić winnicę przed czarną eskadrą? Problem jest oczywiście znany w krajach winiarskich i znane są różne metody zapobiegawcze. Spośród najczęściej stosowanych warto wymienić:
- akustyczne: armatki gazowe (urządzenia na propan-butan, które straszą ptaki eksplozjami),  urządzenia elektroniczne emitujące dźwięki drażniące ptaki, okrzyki ptaków atakowanych przez drapieżnika, bądź dźwięki ptaków drapieżnych,
- eliminacja fizyczna lub ograniczenie dostępu: zatrudnienie sokolnika, odstrzał, siatki ochronne
- optyczne: rozwieszenie na winnicy balonów, błyszczących taśm odstraszających bądź sylwetek ptaków drapieżnych,
- chemiczne: zastosowanie repelentów.


Fot. 2. Metody ochrony winnic przed ptakami: sokół, balony, armatki na propan-butan, odstraszasz elektroniczny.

   
Część z wymienionych wyżej metod jest dla nas niedostępna ze względów prawnych (odstrzał), część trudna bądź kosztowna (sokolnik, armatki, odstraszacze dźwiękowe) inne – szkodliwe (chemiczne repelenty). Poza tym skuteczność tych metod jest dyskusyjna: ptaki dość łatwo przyzwyczajają się zarówno do głośnych wystrzałów, jak do wszelkich sylwetek, balonów, taśm i po krótkim czasie przestają zwracać na nie uwagę. Jedynym skutecznym rozwiązaniem, przy tym akceptowalnym ze względu na koszta, wydaje się ograniczenie dostępu ptaków do owoców za pomocą siatek.


Fot. 3. Kilkuhektarowe winnice w Australii  osłonięte siatką: w całości i rzędami.

    Spotyka się dwa sposoby osłaniania winnic: można przykryć całą winnicę jednym kawałkiem siatki, można również okrywać jedynie dojrzewające na bieżąco odmiany – rzędami. Przykrycie całej winnicy wymaga oddzielnej konstrukcji nośnej, jest bardziej kosztowne, ale – ze względu na możliwość bardzo łatwego i szybkiego okrycia i odkrycia – stosowane najczęściej na dużych, profesjonalnych winnicach, gdzie na dużym areale uprawia się jedną odmianę winorośli. Na mniejszych winnicach, gdzie uprawia się kilka lub kilkanaście odmian rozsądne jest ich okrywanie rzędami, w miarę dojrzewania poszczególnych odmian. Przy czym i tutaj mamy do wyboru dwie możliwości: możemy przykryć cały rząd od góry, możemy również – węższą siatką – okryć krzewy jedynie na wysokości owoców. Obie metody nie wymagają wielkich nakładów pracy i czasu, są stosunkowo tanie (ceny siatek, w zależności od materiału, z jakiego są zrobione kształtują się w granicach 0,20 – 0,50zł/m2) i przy tym stuprocentowo skuteczne.


Fot. 4. Siatka przeciw ptakom rozpięta na pojedynczych rzędach, jedynie na wysokości owoców. Winnica autora.

 

Maciej Sierpiński
Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 29 lipiec 2008 )
< Poprzedni   Następny >

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Mambo 4.5.5 PL powered by MamboPL.com Team