Newsflash
Home arrow Wydarzenia arrow Wiadomości arrow Konferencja Winiarska w Mierzęcinie - c.d. relacji
Konferencja Winiarska w Mierzęcinie - c.d. relacji
Napisał Dariusz   
poniedziałek, 25 czerwiec 2007
I edycja Międzynarodowej Konferencji Winiarskiej, która odbyła się w dniach 16 – 17 czerwca 2007 r. w Mierzęcinie, w woj. Lubuskim, stała się oto historią a zarazem inspiracją do kontynuacji tego projektu w latach następnych.

Ta cenna inicjatywa nigdy nie stałaby się rzeczywistością gdyby nie dobra wola i bezinteresowność prelegentów i współorganizatorów oraz pomoc sponsorów.


Na szczególne podziękowania zasłużył sobie Pałac Mierzęcin – główny sponsor i organizator Konferencji. To dzięki doskonałemu przygotowaniu technicznemu pomieszczeń konferencyjnych, sprawnej obsłudze imprezy i wysokiemu komfortowi usług hotelowych mogliśmy bez przeszkód wykorzystać tę część wiedzy i doświadczenia, jaką, w tak krótkim przecież czasie, zechcieli nam przekazać wykładowcy. Doskonałe atuty tego ośrodka hotelarskiego i konferencyjnego dopełniła możliwość ujrzenia na własne oczy drugiej obecnie w Polsce co do wielkości – winnicy, założonej przy Pałacu Mierzęcin z inicjatywy i z osobistym zaangażowaniem Łukasza Chrostowskiego, który godnie dzierżył w czasie Konferencji obowiązki gospodarza.

Dziękujemy również Agnieszce Rousseau – doświadczonemu enologowi, absolwentce Uniwersytetu w Montpellier, autorce strony internetowej www.kurdesz.com . Bez jej osobistego zaangażowania w realizację projektu Międzynarodowej Konferencji Winiarskiej oraz bezinteresownej chęci podzielenia się swoją wiedzą z rzeszą polskich zapaleńców winiarstwa, nigdy nie udałoby się nam wszystkim urzeczywistnić naszych ambitnych planów.

Nieocenioną inicjatywę i pomoc wykazało Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie (www.winiarze.zgora.pl) ze szczególnym udziałem przedstawiciela Zarządu tegoż Stowarzyszenia – Przemysława Karwowskiego. Jako zespół autorski strony www.winnicepolskie.pl oraz współorganizatorzy Konferencji dziękujemy Ci Przemku za czas i wysiłki jakie włożyłeś w ten nasz wspólny projekt.

Prosimy też, aby podziękowania przyjęli nasi znakomici goście z Niemiec:

- Prof. Dr Ernest H. Rühl z Instytutu w Geisenheim,
- Ing. Reinhard Antes – ANTES Weinbau & Rebenveredlung GbR
- Tom Wojtek – ERBSLÖH Geisenheim AG
- Helge Reuther – Reber GmbH
- Andreas Jung – Büro für Rebsortenkunde und Klonselektion
oraz Winnica Wachtelberg.


Nasze szczere wyrazy wdzięczności należą się Dr hab. Jerzemu Liskowi, który nie tylko rzetelnie zrelacjonował klimatyczne i ekonomiczne aspekty uprawy winorośli w Polsce, ale także umożliwił uczestnikom Konferencji stanie się posiadaczami jego najnowszej publikacji z cenną dedykacją autora.
Nie można również zapomnieć o naszym koledze, współautorze Winnic Polskich, właścicielu winnicy Villa Nova pod Suwałkami – Jerzym Siemaszko, który zechciał podzielić się swoim doświadczeniem z zakresu „zimnego wychowu winorośli” :-).

Za przywołanie historii winnic w Zielonej Górze wdzięczni jesteśmy Dr Karolowi Gajewskiemu, zaś za wprowadzenie w kolekcję klonów spotykanych w Zielonej Górze – Mirosławowi Kulebie z Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego.
Do sukcesu przyczyniła się także pomoc sponsorów - firm: Wineonline, e-sadzonka, Intermarche oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Urzędu Miasta Zielona Góra i patronów medialnych: dwumiesięcznika „Świat Win” oraz „Gazety Lubuskiej”.

Wszystkim jeszcze raz serdecznie dziękujemy w imieniu własnym oraz uczestników.A oto krótka relacja z Konferencji zilustrowana naszymi fotografiami:


W sobotę, 16 czerwca licznie przybyłych uczestników Konferencji przywitał skąpany w słońcu Pałac Mierzęcin – co przyjęliśmy za dobry omen:
     Pałac
Przed salą konferencyjną gromadzili się coraz liczniejsi pasjonaci winogrodnictwa i winiarstwa a ich żądza wiedzy dorównywała ciekawości:

Po krótkim przywitaniu przez gospodarzy pierwsza prelekcja. Po niemiecku  - wiec słuchawki na uszy:

Trzeba przyznać, że tłumaczenie symultaniczne było bardzo dobre i sprawne – tłumacz naprawdę dobrze przygotował się do trudnego zadania, jakim była fachowa terminologia winogrodnicza i winiarska.

Wykład Prof. Ernesta H. Rühl’a przybliżył nam mechanizmy oraz możliwości wyprowadzania nowych odmian i klonów winorośli. .  Profesor  wprowadził słuchaczy w krótki rys historyczny działalności Instytutu w Geinsenheim w wykładzie pt.” Geisenheim jako stacja badawcza”. Mogliśmy też dowiedzieć się, jak szeroki jest zakres prac i jak bardzo dalekie perspektywy uzyskania wyników w procesie wyprowadzania nowych odmian czy też klonów. Bardzo interesujące były szczególnie przykłady przeprowadzania selekcji klonów pod kątem określonych cech docelowych – jak np. dobór klonów o zwiększonej długości szypułki jagód w gronie lub zmniejszonych gabarytach jagód – co skutkuje rozluźnieniem gron a co za tym idzie ich większą odpornością na infekcję szarą pleśnią.  Niestety – z efektów obecnej pracy  Instytutu będą mogli skorzystać w praktyce dopiero nasi wnukowie.

 
O przygotowaniu do założenia winnicy, doborze odmian i podkładek oraz techniki uprawy mogliśmy dowiedzieć się od praktyka – Ing Reinhard Antes za mównicą czuł się chyba równie pewnie jak w winnicy.
W swoim pierwszym, ale nie ostatnim tego dnia wykładzie pt.”Zanim powstanie winnica (cel produkcji, gleba, odmiany, klony)”  ten sprawny przedsiębiorca, szkółkarz i szef kooperatywy winiarskiej przedstawił różne sposoby i cele uprawy winorośli oraz wady i zalety różnych rozwiązań: uprawy ręcznej, półmechanicznej i całkowicie zmechanizowanej a także doboru odmian i podkładek  – tak praktyczne jak i ekonomiczne.
 

Helge Reuther omówiła metody nawadniania winnic – problem, który nawet w tym roku dał się w Polsce we znaki niektórym z naszych kolegów winogrodników.
    

              

O użyciu środków klarujących, stabilizujących, bentonitów oraz innych wyrobach firmy ERBSLÖH  opowiedział Tom Woytek:


Najbardziej wyczekiwany moment dnia – czyli degustacja:

Rozmowy o winie przy winie - Prof. Ernest Rühl, i Kol. Jerzy Siemaszko:Fan Club Agnieszki – czyli test na wytrzymałość enologa  :-)

Oprócz walorów win z różnych odmian i lokalizacji winnic można także było zapoznać się z wpływem różnego rodzaju dębiny na smak wina. Tom Woytek dostarczył wino z odmiany Acolon w 4 wersjach: nr 0 – bez dębiny, nr 1 – z użyciem dębu francuskiego, nr 2 – z dębem amerykańskim, nr 3 – z dębiną niemiecką:


Pałac Mierzęcin znów wykazał się  znakomitym przygotowaniem. Sprawna i miła obsługa proponowała swojskie przekąski: pieczywo, smalczyk domowy, sery:

Sabina Połońska – przedstawicielka Winnicy Miękinia prezentuje Riesling 2005.  Wino kształtne - bez mała niczym Pani Sabina…  ups… :-)
 

Następny dzień – niedziela 17 czerwca -  to  trzy wykłady Agnieszki Rousseau:
  
    
Dzięki którym można było np.  poznać odpowiedź na jakże częste pytanie: „Czy i ile dodać pożywki do fermentacji?”


Jurek Siemaszko zdradzał tajemnice uprawy cool climate . O dziwo w okolicach Suwałk największym zagrożeniem wcale nie jest atak polarnych niedźwiedzi na winnicę  :-)


Nie można również pominąć wizyty na mierzęcińskiej winnicy:


Panowie z Zielonej Góry; Karol Gajewski (zdjęcie po lewej) i Mirosław Kuleba (zdjęcie po prawej) w czasie swoich wykładów:

 

I na koniec nasz sympatyczny gospodarz, przedstawiciel Pałacu Mierzęcin -  Łukasz Chrostowski opowiedział o nowo założonej winnicy oraz pożegnał uczestników Konferencji:


Do zobaczenia – mamy nadzieję -  za rok.
Ostatnia aktualizacja ( poniedziałek, 13 sierpień 2007 )
< Poprzedni   Następny >

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Mambo 4.5.5 PL powered by MamboPL.com Team