Newsflash
Home arrow Wydarzenia arrow Wiadomości arrow Konferencja w Mierzęcinie - krótkie podsumowanie
Konferencja w Mierzęcinie - krótkie podsumowanie
Napisał Maciej   
niedziela, 24 czerwiec 2007
Zanim ukaże się szczegółowe sprawozdanie, pora na krótkie podsumowanie z I Konferencji Winiarskiej, która zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, odbyła się w Mierzęcinie w dniach 16-17. Uczestnicy dopisali – w Konferencji udział wzięło ponad 100 osób. Nie zawiedli również prelegenci: pojawili się wszyscy zapowiadani goście, w tym Profesor Ernst H. Rühl, Agnieszka Rousseau, Reinhard Antes, Andreas Jung, dr hab. Jerzy Lisek i inni. 
Sala w trakcie wykładów była pełna
Nieoficjalna część Konferencji rozpoczęła się już 15. czerwca w restauracji Pałacu Mierzęcin od wieczornej degustacji. Podano 17 win, zarówno krajowych, jak i pochodzących od wytwórców niemieckich. Sporą część win stanowiły jak zwykle Rondo i Regent (moją uwagę zwróciło bardzo miłe, choć dość proste Regent Rose 2006), ale wystąpiły również wina z klasycznych vinifer. Szeroki ich przekrój (Pinot Gris, Riesling, Pinot Noir) z roczników 2004-2006 zaprezentowała Winnica Jaworek z Miękini. Przemiła atmosfera sprzyjała rozmowom, w efekcie czego degustacja przeciągnęła się do późnych (naprawdę późnych) godzin nocnych. Nie przeszkodziło to nikomu pojawić się nazajutrz w doskonałej formie na pierwszym cyklu wykładów. Zgodnie z planem, w pierwszym dniu wykłady prowadzili specjaliści z Niemiec. Bardzo wysoki poziom wszystkich prezentacji nie dziwił, przecież prowadzili je najwyższej klasy profesjonaliści - naukowcy i praktycy winoroślarstwa i winiarstwa. Szczególną sympatię audytorium wzbudził Pan Reinhard Antes, który poza niewątpliwie wybitną wiedzą, wykazał się wyjątkowymi umiejętnościami jej prezentacji. Bardzo miłym akcentem była również opowieść Reinharda o historii jego współpracy z Polską i stosunku do Polaków. Sobotę zakończyła otwarta degustacja, przeprowadzona w altanie parku Pałacu Mierzęcin.
Przed sobotnią degustacją

Noc była dłuuuuuga...

Kolejny dzień Konferencji – niedziela – był dniem polskim. Rozpoczął się zwiedzaniem pałacowej winnicy (w tej chwili około 7 ha). Następnie swoje wykłady zaprezentowali Agnieszka Rousseau (trzy prezentacje to dużo – dziękujemy Aga, ale i tak czujemy niedosyt), dr hab. Jerzy Lisek, Jurek Siemaszko,  dr Karol Gajewski i Mirosław Kuleba. Ostatnią prezentacją, zamykającą konferencję, było wystąpienie Łukasza Chrostowskiego z Pałacu Mierzęcin. Przedstawił on w skrócie historię rozwoju pałacowej winnicy oraz plany rozwoju. Opowiedział o uprawianych odmianach, ich doborze do terroir i dotychczasowych doświadczeniach w uprawie i winifikacji.
Agnieszka Rousseau w trakcie wyjaśniania bardziej zawiłych kwestii
Pierwsze wrażenia po Konferencji i opinie wysłuchane „na gorąco” od jej uczestników nastrajają optymistycznie. Większość osób, z którymi udało nam się porozmawiać czeka, wręcz domaga się kolejnej edycji w przyszłym roku. Z pewnością, poza względami merytorycznymi, sporą rolę odegrało miejsce, w którym obyła się Konferencja. Pałac w Mierzęcinie okazał się idealnym miejscem dla przeprowadzenia tego typu przedsięwzięcia. Doskonale wyposażona sala konferencyjna, system nagłośnienia i tłumaczenia symultanicznego, pyszne jedzenie, perfekcyjnie przygotowane degustacje dały nam możliwość zorganizowania imprezy na naprawdę dobrym poziomie. Mimo bardzo intensywnego programu Konferencji, cudowne otoczenie – park, ogród japoński czy pałacowe jezioro – pozwoliły na odrobinę relaksu i regenerację sił w krótkich przerwach. Aż żal, że czasu było tak mało, bo tym razem nie udało się nikomu z konferencyjnych gości skorzystać z kortów czy jazdy konnej.
Dziękujemy serdecznie wszystkim prelegentom oraz uczestnikom Konferencji. Mamy nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie.
Wkrótce na naszej stronie ukaże się szczegółowa relacja z Konferencji.
Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 26 czerwiec 2007 )
< Poprzedni   Następny >

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Mambo 4.5.5 PL powered by MamboPL.com Team