Newsflash
Home arrow Wydarzenia arrow Wiadomości arrow Projekty rozporządzeń do ustawy winiarskiej
Projekty rozporządzeń do ustawy winiarskiej
Napisał Administrator   
piątek, 10 listopad 2006
W dniu wczorajszym tj. 9-tego listopada ukazały się na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  projekty rozporządzeń do ustawy winiarskiej. I tak znajdujemy tam kolejno 3 projekty.


1. Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wzorów formularzy deklaracji zbiorów, produkcji oraz zapasów wina gronowego i moszczu gronowego.

Znajdują się tam projektowane wzory formularzy dotyczące:
- zbiorów winogron z własnych upraw i z winogron zakupionych,
- produkcji i dostarczanych do obowiązkowej destylacji ilości produktów ubocznych
powstałych przy wyrobie wina gronowego,
- zapasów moszczu gronowego, skoncentrowanego moszczu gronowego, rektyfikowanego moszczu gronowego oraz wina gronowego
W przypadku zbiorów winogron z własnych upraw i z winogron zakupionych dokonano podziału na wina białe i co bardziej zaskakujące wspólnie czerwone i różowe.


Projekt zawiera m.in. opis sposobu pobierania próbek do badania moszczy gronowych, informacje na temat przeliczania cukrów i sacharozy na alkohol. W przypadku cukrów przelicza się przyjmując, że ze 100 gramów cukrów uzyskuje się  57 mililitrów alkoholu, w przypadku sacharozy, że ze 100 gramów sacharozy uzyskuje się  61 mililitrów alkoholu.
Projekt rozporządzenia za właściwy do pomiaru cukrów uznaje tylko refraktometr wyposażony w skalę  podającą  procentowy ułamek masy sacharozy z dokładnością  do 0,1% lub współczynniki załamania  światła do czwartego miejsca dziesiętnego.
Niestety z naszych obserwacji wynika, że zastosowanie refraktometrów w przypadku odmian silnie barwiących jest w praktyce niemożliwe. Olbrzymia ilość antocyjanów powoduje niejednoznaczną linię odczytu. Dodatkowo sok jest zabawiony natychmiast po wyciśnięciu, nawet przy delikatnym rozrywaniu pojedynczej jagody, nie wspominając o moszczu po tłoczeniu.  


3. Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie terminu zamknięcia rejestru przychodu i rozchodu produktów objętych wspólną  organizacją  rynku wina.

Projekt zawiera informację, że w przypadku rynku wina rok gospodarczy zaczyna się w dniu 1 sierpnia, a kończy się  w dniu 31 lipca roku następnego, stąd rejestr przychodu i rozchodu zamyka się  w dniu 31 lipca każdego roku.
 

Ostatnia aktualizacja ( piątek, 10 listopad 2006 )
< Poprzedni   Następny >

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Mambo 4.5.5 PL powered by MamboPL.com Team