Newsflash
Artykuły


Znajomość faz rozwojowych winorośli niezbędnym elementem efektywnej ochrony
Napisał Janusz Mazurek   
sobota, 21 luty 2009

      Znajomość faz rozwojowych winorośli jest obecnie niezbędnym elementem służącym do precyzyjnego określania terminów stosowania środków ochrony roślin. W celu unifikacji zaleceń szczegółowe określanie poszczególnych stadiów podaje się według standardowo opracowywanych skali. Na świecie funkcjonują przynajmniej 3 takie skale: Baggioliniego, Einchorna-Lorenza oraz tzw. skala BBCH.


Ostatnia aktualizacja ( środa, 16 wrzesień 2009 )
Winobranie 2007 - część III - degustacja
Napisał Maciej   
wtorek, 18 listopad 2008

Choć od winobrania 2007 minął ponad rok, tytuł niniejszego artykułu nie jest pomyłką. Na ostatnią, zapowiadaną w drugiej części artykułu "Winobranie 2007 - winifikacja", część tryptyku, która z założenia miała dotyczyć oceny win rocznika 2007, trzeba było troszkę poczekać – nie chcieliśmy poddawać ocenie degustacyjnej niedojrzałych trunków.


Doskonała okazja do degustacji nadarzyła się niedawno w czasie spotkania winiarskiego we Wrocławiu. Jeden z jego uczestników - Piotr Stopczyński - był uprzejmy przelać na papier swoje opinie. Jego ocenę win rocznika 2007 przedstawiamy niżej.


Ostatnia aktualizacja ( niedziela, 21 grudzień 2008 )
Sadzimy winorośl cz. 2. Sadzenie
Napisał Administrator   
piątek, 21 marzec 2008

Zapraszamy do dwuczęściowego artykułu opisującego zagadnienia dotyczące sposobów sadzenia winorośli oraz materiału sadzeniowego.

 

 

 

Ostatnia aktualizacja ( piątek, 28 marzec 2008 )
Sadzimy winorośl cz. 1. Materiał
Napisał Administrator   
piątek, 21 marzec 2008

Zapraszamy do dwuczęściowego artykułu opisującego zagadnienia dotyczące sposobów sadzenia winorośli oraz materiału sadzeniowego.

 

 

 

Ostatnia aktualizacja ( piątek, 28 marzec 2008 )
Winobranie 2007 - część II - winifikacja
Napisał Maciej   
środa, 24 październik 2007


    Po pięciodniowej fermentacji Ronda, Regenta i Pinot Noir w miazdze przystąpiliśmy do tłoczenia moszczu. W tym roku po raz pierwszy użyliśmy osiemdziesięciolitrowej włoskiej prasy hydraulicznej z gumową membraną (water press) Garda. Podobnie jak młynkoodszypułkowarką, o której pisaliśmy w części I „Winobrania 2007”, byliśmy zachwyceni prasą.

Ostatnia aktualizacja ( czwartek, 25 październik 2007 )
Winobranie 2007 - część I - zbiory
Napisał Maciej   
wtorek, 16 październik 2007
PinotGris

    Stało się! Po całym sezonie ciężkiej pracy na winnicy - cięcia, uprawy gleby, oprysków, przycinania pasierbów, osłaniania przed ptakami, nastąpił czas na...  kolejną ciężką pracę - zbiory i winifikację. Od tego roku, wzorem bardziej cywilizowanych winiarskich krajów, postanowiliśmy z przyjacielem założyć nieformalną  spółdzielnię: zarówno zbiory na dwóch winnicach, jak winifikację prowadzić wspólnie. Również zakupów sprzętu i materiałów dokonaliśmy we dwóch. Artykuł „Winobranie 2007” został pomyślany jako relacja z działań na naszych winnicach od momentu zbioru, poprzez proces winifikacji do momentu pierwszych ocen degustacyjnych gotowych win. Będziemy sukcesywnie uzupełniać opisy i dane. Zaczynamy...

Ostatnia aktualizacja ( czwartek, 25 październik 2007 )

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Mambo 4.5.5 PL powered by MamboPL.com Team